• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.instagram.com/askerressamlarart/
  • https://www.youtube.com/channel/UCXS_vNiJHMQSIDiT4_w7GGg

Cihangir Akşit - Site Açılış Yazısı

Sevgili Asker Ressam Arkadaşlarım ve  Çok Değerli Sanat Tutkunları;

Yaklaşık kırk  yıl sonra sizlere buradan tekrar merhaba... Bu harika sanatsal siteyi işte aşağıdaki satırlarla açmış oluyorum. Vefa duygusu çok yüksek, adı geçen ve bu çok hoş inisiyatifi somutlaştıran bütün emek veren sanatçı kardeşlerimi hem kutluyor,  hem de  uzun yıllar sonra  beni hatırlamak şeklinde ortaya çıkan bu vefalarından dolayı çok teşekkür ediyorum.

Bu  satırları yazarken ne kadar gurur verici bir duygu yoğunluğu içinde olduğumu kolaylıkla tahmin edebilirsiniz. Evet, Harp Okulu Kültür Sitesinin en üst katındaki, hatırlarsanız o yaklaşık iki yüz elli Harbiyeliyle yani sizlerle birlikte başlattığımız ve çok zor bir projeye imza atarak, T.C. Silahlı Kuvvetler  tarihindeki bu denli büyük ve ilk "resim ve seramik atölyesini  açmayı başardık. O gün bütün komuta kademesinin ve kültür bakanının da bulunduğu, söz konusu bu büyük atölyenin ilk resmî açılışında gururluyduk. O boyaları dahi kurumamış ilk tablolarınızı, ıslak çamurdan yaptığınız ilk seramiklerinizi büyük masalarda -  fedakâr devletimizin, milletimizin sizlere sunduğu- o yepyeni  tuvalli, fırçalı şövalelerde   bembeyaz önlüklü üniformalarınızla sergilerken, yüreklerinizin pır pır attığı o tatlı heyecanınız, hiçbir zaman gözlerimin önünden gitmedi, yaşadıkça da gitmeyecek. İnanınız, nedense onca uzun yıla karşın sizlerin o ilk tablolarınızı, o ilk çamur heykelciklerinizi, seramiklerinizi hâlâ çok çok iyi hatırlıyorum.

Daha sonraları da sanata gönül veren siz değerli sanatçı arkadaşlarım asla o bildik çetin vazifelerinizden taviz vermeden, yurt sathında hemen her tarafta sanat icra ettiniz, sergiler açtınız, gençlere sanatsal hobilerinizle örnek oldunuz. Üstelik bugün bazılarınız hâlâ, yeni ve genç ressamların yeni seramikçilerin, heykeltraşların  yetişmelerine büyük emekler veriyorsunuz. Yani sizler yaklaşık kırk  yıl öncesinden beri bir şanlı ordu geleneği olan, o hiç değişmez "silah arkadaşlığı" ruhuyla/ mayasıyla, hep birlikte omuz omuza ektiğimiz o sanat ateşini oldukça uzun ve zorlu yaşamlarınıza rağmen hiç yılmadan yapıtlarınızla, öğrencilerinizle, yüceltmeye devam ediyorsunuz.

En çok mutluluk duyduğum bir diğer konu ise sadece ortaya koyduğunuz yapıtlarınız değil, birbirinizi sırtlayarak, destekleyerek, unutmayarak "asker ressamlar" adıyla kırk yıla rağmen silah arkadaşlığı ruhuyla hep "güç birliği" yapıyor olmanız. Her biriniz, çalışmalarınızla her türlü sanata  katkılarınızla Türk toplumuna da bana göre çok güzel  rol modelsiniz... Görüyorum ki kırk yıl önceki ateşlediğimiz o "paylaşılan vizyon" bugün, bu yeni açtığınız "sanatsal bilgi portalıyla" iyice ete kemiğe bürünüyor. Evet umarım gelecekteki yeni kuşak asker sanatçılar da bizler gibi bir gün emekli olup buraya katıldıklarında benimle/bizimle buradaki  aynı duygu yoğunluğunu ve keyfi yaşarlar. Vefayla onlar da sizi aynı şekilde böyle hatırlarlar. Ben başladığımız o ilk günlerde, bugünleri az çok hayal etmiştim zaten... Ama siz sürekli gelişim doğrultusunda bunun da ötesine geçmektesiniz. Atatürk'ün gösterdiği o dahice "Çağdaş Uygarlıklar Düzeyine Çıkmak-Geçmek" hedefi asla lafla olmuyor... Emekle oluyor, öz veriyle oluyor, topluma katma değer yaratmakla, gayretle, alın ve akıl teriyle oluyor. Karınca kararınca, o insana keyif veren zarif ve güzel yapıtlarınızla, esin verdiğiniz  insanlarla, yetiştirdiklerinizle oluyor... Ne mutlu size, ne mutlu ailelerinize ne mutlu bana.... Bu güzel ve sanatsal buluşma alanı, asker sanatçılara ve ülkedeki sanat camiasına hayırlı olsun. Emeklerinize sağlık...

Em. Tümg. Dr. Cihangir Akşit
Harp Okulu Resim ve Seramik Atölyesi İlk Kurucusu
16 Kasım 2022, Fenerbahçe/ İstanbul